DÜNYANIN KALBİ ANADOLU’YA ANADOLU’DAN KIZILELMA’YA (KUTLU ZAFER MALAZGİRT)

yazar:

kategori:

 Yiğitler kan döker, bayrak solmaya, 

Anadolu başlar, vatan olmaya… 

Kızılelma’ya hey… Kızılelma’ya!!! 


Sonda söyleyenecek o kutlu sözleri başta söyleyeceğim. Anadolu dünyanın kalbidir. Bu kalp sonsuza dek atacak ve bir an olsun durmayacak..

Kızılelma’mız baki varlığımız daim olacaktır.

Kadim tarihimizin en kutlu günü bugün; 950 yıl önce Anadolu kapılarını açan Sultan Alparslan ve kutlu neferi bizlere öyle bir vatan aldı ki ebediyen bizim olacak, 

Yerle gök şahit oldu. Ötelerden doğan güneş Türke yar oldu. Göğü çadır güneşi bayrak edenlerin kutlu sancağı dünya mazlumları üzerine gölge oldu. 

Anadolu topraklarında var oluşumuzdan bu zamana dek adaletin timsali olan şanlı ecdadımız Malazgirt Zaferi ile düşmanına sadece savaştaki hünerlerini değil yüreğinde taşımış olduğu merhametide göstermiştir. 

Sultan Alparaslan ve kutlu neferi gaza meydanında sadece düşmanı değil ümitsizliği ve imkansızlık kavramını da yenmiştir. Kendi ordusundan kat ve kat fazla olan bir selin karşısında Sultan Alparslan kadim Türk-İslam gelenekleri doğrultusunda ak kefenden kıyafetini giymiş atının kuyruğunu bağlamış ve yüreğimdeki sarsılmaz iman ile şanlı bir zafer kazanmıştır. Sancaktaki hilâli savaş meydanlarında çizerek kazandık diyen düşmanın hayallerini yıkmıştır 

Zaferin rehavetine kapılmadan yenilgiye uğrattığı komutan İmparator Romen Diyojen,  huzuruna çıkarılınca,   aralarında şu diyalog gerçekleşmiştir:

Alp Arslan: “Eğer ben senin önüne esir olarak getirilseydim ne yapardın?” Romanos: “Ya öldürürdüm ya da zincire vurup Konstantinopolis sokaklarında gezdirtirdim.” Alp Arslan: “Benim vereceğim ceza çok daha ağır. Seni affediyorum, ve serbest bırakıyorum.” diyerek sadece Diyojene değil tüm dünyaya insanlık dersini vermiştir.

Anadolu’da Malazgirt Zaferi ile yeşillenen filiz gelecekte Osmanlı Imparatorluğu ile koca bir çınara döneceği günü beklemeye başladı. 

Yurt edindiğimiz kadim topraklar üzerinde vâkıf olduğumuz sırrımız sonsuzluğa dek yüreklerimiz de özünü korumaktadır. Özümüze dokunup benliğimize saldıranlar tarih boyunca var olduğu gibi aynı şer faaliyetleri yine kararlılıkla yürütmektedirler 

Anadolu coğrafyası dünyanın kalbidir. Dünya üzerinde bir sır kilimi serilse bu kilim dürülüp saklanır ve bu topraklarda kilitlenir. Gönül coğrafyamızdaki tüm zenginliklerin ve dünya tarihinin uygarlıklarının izleri bu topraklardadır.

Bereketli hilâl bu topraklardan geçer, sıcak denizler bu toprakları besler, Doğu Akdeniz’i Mavi Vatan’ı ve Istanbul’u dünya izler.

Asya ile Avrupa’yı bağlayan ülkemizin üzerinde son günlerde oynanan senaryolar her gün değişiklik gösteriyor yanıbaşımızda ve gönül coğrafyalarımızda yaşanan tüm karışıklıklar, iç savaşlar ve zulüm ile abad olup dünya zenginliklerini sömürenlerin hatıralarında hala Sultan Alparslan’ın keskin bakışları dün gibi durmaktadır. Bizlerinde en büyük görevi aynı bakışı ve dirayeti günümüzün yeni Romen Diyojenlerin üzerinden eksik etmemektir. 

Gönül coğrafyamızın her köşesine ulaşan kollarımız dünya mazlumlarını sarar

İşte bu yüzden Dünya yıkılsa Anadolu’ya sığar Anadolu yıkılsa dünya ne yapar


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir