BU HAFTA DOLARDA REKOR BEKLENEBİLİR

yazar:

kategori:

Ekonominin nabzı döviz kurları üzerinden oldukça sert bir şekilde atıyor. Türkiye-ABD arasında yaşanan vize gerginliği hala tam anlamı ile çözülmüş değil her ne kadar Başbakan Binali Yıldırım ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence arasında piyasaları iyimser etkileyen bir görüşme gerçekleşsede piyasalardaki volatalite hala çok hareketli Türkiye’de son açıklanan enflasyon verileri,vize gerginliği ve jeopolitik riskler hala devam ediyor bu hafta maalesef ciddi seviyelerde değer kaybeden Türk Lirası önümüzdeki haftalarda da kayıplarına devam edebilir. ABD’de ve Avro bölgesinde açıklanacak ekonomik veriler 13-17 Kasım sürecinde ekonominin gidişatı hakkında bize yol gösterecek ,özellikle bu hafta içerisinde ABD’de açıklanacak olan ekim ayı TÜFE rakamları,Almanya’daki büyüme göstergeleri,Trump’ın yapmayı planladığı Asya gezisi ve ülkemizde açıklanacak cari açık ve yıl sonu enflasyon beklentileri ekonomiyi etkileyecek haberler olacaktır. 
Dolarda geçtiğimiz hafta meydana gelen ani yükselişler kur seviyesini 3.90 seviyelerine kadar çıkarmıştı. Hafta içinde sert yükseliş gösteren USD/TRY kuru, bugün 3,88 denemesinin ardından 3,8560 seviyesine geriledi, yeni haftada 3,82 desteğinin korunması durumunda kurdaki artış devam edebilir. FED yetkililerinin Aralık ayında faiz üzerinde yapmayı planladıkları artış ABD ekonomisinden gelecek iyimser beklentiler ile hız kazanabilir. Bu durumda da önümüzdeki haftalarda döviz kurunda özelliklede dolarda 3.90 seviyesinin üstünde yeni rakamlar görebiliriz. 
Avro ise dolar ve altında olduğu gibi değerindeki artışı sürdürüyor şuanda 4.50 seviyesinde olan Avro piyasa analizleri doğrultusunda trent analizlerde alıma yönelik bir seyir izliyor. 
Güvenli liman altın ise belki bu hafta yatırımcısının yüzünü güldüren en iyi emtia ürünü oldu. TL’de yaşanan sert kayıplarla yükselişe geçen Gram Altın,160 TL üzerine çıkarak rekor kırdı. Tahminlerimiz doğrultusunda önümüzdeki aralık ve ocak aylarında dolardaki artış daha da ilerlerse altın fiyatlarındaki yükselişte aynı etki ile devam edecektir. 
Sonuç olarak ülkemiz için ekonomik gündemde aralık ve ocak ayları çok büyük bir önem taşıyor ülkemiz önümüzdeki bu iki aylık süreci ekonomik anlamda çok iyi değerlendirmek zorundadır. Oyun kurucuların ve kirli organizasyoncuların hedef gösterildiği ülkemiz son günlerde ekonomik konjektür üzerinden saldırıya uğramaktadır. Bu yüzden bu kadim topraklarda yaşayan bizler ise her alanda ülkemizin yanında olup bize emanet edilen ve son zamanlarda göz dikilen bu topraklara son nefesimize kadar sahip çıkmalıyız. 
Unutmayın Cennet Mekan Sultan Abdülhamit Han’ın dediği gibi 21.Yüzyılda köleliğin tanımı borçlanmaktır. 
Gürkan DANIK
BŞEÜ Öğrenci Konsey Başkan’ı 
Kızılelmaya Selam Olsun

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir