DOLARDAN KAÇIN AVRO'YA GÖZ KIRPIN AMA ALTINI KUCAKLAYIN

yazar:

kategori:

Küresel ekonominin baş aktörleri ve para birimleri son haftalarda oldukça hareketli özellikle ABD merkezli yaşanan son olaylar ekonomik düzenin nabzını tutuyor dünya ekonomisinin tahtında oturan  ABD ,ekonomik anlamda iyi günler geçirmiyor.  ABD Başkan’ı Donald Trump’ın vermiş olduğu vaatleri gerçek anlamda sağlayamaması (özellikle ekonomik anlamda sağlık ve sosyal yaşam reformlarının güven vermemesi) ve Trump’ın kendine özgü politik tavırları, kuzey kore gerginliği, FED politikaları ve ABD’nin son ekonomik göstergelerinde meydana gelen olumsuzluklar küresel para birimi dolara zor anlar yaşatıyor. Ülkemizde özellikle yılbaşından itibaren 4.00 seviyelerini gören dolar kuru 3.41 seviyesine kadar düşerek dolar için son yılların en büyük düşme trendini bizlere gösterdi. (Şekil 1)

Endekste meydana gelen 92,80 ve Kuzey Kore’nin füze denemeleri ile ortaya çıkan jeopolitik risk sonrası 91 seviyesine kadar düştü. Doların bu derece aşağıda olmasının Trump’ın ekonomik güven vermemesi kadar FED Başkan’larının (Yellen ve Jackson Hole) söylemleri ve çekimser tavırlarıda etkili oldu. Kuzey Kore’nin özellikle Japonya üzerinden atmış olduğu uzun menzilli füze denemesi ve hidrojen bombası adeta ekonomi üzerinde anlık tsunami etkileri yaratıyor ve bu gerginliğin hala devam edeceği liderler arasındaki sözlü atışmalarla belli oluyor. 
ABD ekonomisinin son açıklanan verilerine bakacak olursak tüketici endeksi ve büyüme rakamları her ne kadar olumlu gelip doları belli bir seviyeye kadar (3,46 direnç noktasını kıramadı) beslesede açıklanan işsizlik rakamları (4,04) ve istihdam raporları beklentilerin altında gerçekleşti. 
Türkiye açısından bakıldığında piyasaların Kurban Bayram’ından dolayı kapalı olması ve ihracatta meydana gelen artış,yabancı sermayenin son zamanlarda özellikle Ortadoğu ve Afrika yönlü olarak ülkemize yönelmesi, hükümetin olumlu söylemleri, TCMB’nın sıkı duruşu ve politik belirsizliğin şuanlık olmayışı TL’ye güzel bir hafta yaşattı ve değer bakımından en üst sıralara taşıdı. Tabiki bu güzel havadislerin uzun dönemli olması hepimiz için en iyisi olacaktır. Devamlılığının sağlanması şarttır. Açıklanan son TÜİK verileri doğrultusunda ise Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Aylık %0,52 Arttı
TÜFE’de (2003=100) 2017 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,52, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,60, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,68 ve on iki aylık ortalamalara göre %9,66 artış gerçekleşti. TÜİK verileri doğrultusunda enflasyon seviyesinin çift haneli rakamlara tekrar geri döndü, bu doğrultuda enflasyona yönelik planların zaman zaman ekonomik ve politik şartlardan dolayıda sağlanamadığını görüyoruz. 
Avro bölgesine bakacak olursak bu bölgeden gelen ekonomik göstergeler ABD’ye göre biraz daha iyimser ama jeopolitik risk her an etkin olup buradaki verileri de etkileyebilir. Almanya-Türkiye arasında ki gerginlik hala tam anlamı ile bitmiş değil bu nedenden dolayı avro TL’ye karşı biraz daha güçlü pozisyonda 
Tabiki birde güvenli limanımız altın var altın fiyatları dolarda meydana gelen bu çalkantıdan dolayı kendini besliyor yani güvenli liman anlayışını yatırımcılar için sağlıyor özellikle tüm gelişen piyasalarda doların düşüşü ile birlikte birçok yatırımcı varlıklarını ya altına ya da güvenli kağıtlara (tahvil bono vb) yönlendirdi. 
Peki ilerde neler olur
Öncelikle kendi şahsi düşüncem dolar önümüzdeki birkaç aylık süreçte yatırımcılar için popüler bir alan değil çünkü Kuzey Kore lideri ve Trump’ın jeopolitik riski tırmandıracak sözleri devam edecektir. ABD verileri ilerleyen zamanlarda olumsuz gelirse kuru 3.40’ın da altına çekebilir. Doları düşük bir orandan alıp ilerleyen zamanlarda kullanmak isteyen yatırımcılar içinde bu oranlar cazip gelebilir. Avro bölgesi daha iyimser gözüksede hala AB bölgelerinin ekonomik rahatlaması mevcut değil ama yatırım için değerlendirilebilir. Altın ise güvenli liman anlayışını her zaman olduğu gibi göstermekte yani özet olarak şunu söyleyebilirim. Dolardan kaçın avroya göz kırpın ama altını kucaklayın…
Gürkan DANIK

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir