EKONOMİK ANALİZ DOLARA NELER OLACAK

yazar:

kategori:

Küresel ekonominin küresel para birimi Amerikan doları son günlerde bir çok ülkede değer kaybı yaşıyor ülkemizdeki kur düzeylerini dikkate aldığımızda yılın ilk aylarında 4 TL’yi bulan dolar kuru bu hafta 3.45 seviyesine kadar düşüş göstererek yılın en düşük seviyesini gördü. Endekste meydana gelen 92,80 ve Kuzey Kore’nin füze denemeleri ile ortaya çıkan jeopolitik risk sonrası zaman zaman 91 endeks seviyesini gören doların düşüş trendinin en sert halini bizlere göstermektedir. 

(ŞEKİL 1)

Dolardaki bu düşüşün en önemli nedenleri ise öncelikle ABD’de ki Trump yönetiminin ekonomi politikalarına olan güvensizlik ve Trump’ın ülke genelini ilgilendiren Sosyal-sağlık reformlarının ve vaatlerinin belirsizlik içinde bulunması ve ABD ekonomi patronları dediğimiz FED Merkez Bankasının Başkan’ları Yellen ve Jackson Hole’nin para politikasına yönelik çekimser konuşmaları doların güç kaybetmesinin en önemli nedenleri arasında gösterilmektedir. Özelliklede Kuzey Kore’nin Japonya üzerinden denediği uzun menzilli nükleer özellik taşıyan füze fırlatması hem ABD’yi hemde ABD ekonomisinin ateşini körükleyen etken oldu bu durumda da artan riskler sonucunda yerli ve yabancı yatırımcılar varlıklarını güvenli alanlara yönlendirdi özellikle altının ons fiyatında meydana gelen yükselme bunun en önemli etkeni oldu. 
Ülkemize bakacak olursak dolar kurunda ki bu düşüş bir çok gelişmekte olan para birimine olumlu yansıdığı gibi TL içinde güzel bir hafta oldu TL bu hafta değer kazanan para birimleri arasında liste başı oldu. Tabiki bu olumlu gelişmelerin nedeni uluslararası kuruluşların olumlu bakış açıları,TCMB’nın sıkı duruşu ve hükümetin ekonomide ki iyimser sözleri etkili olmaktadır.  
Peki Dolar Kuru ilerleyen günlerde Nasıl olacak 
Öncelikle kuru etkileyecek gelişmelerin uluslararası boyutuna ve göstergelerine bakacak olursak ABD’de açıklanacak iki tane temel gösterge ABD tüketici güven endeksi ve ABD istihdam raporu etkili olacak daha geçtiğimiz günlerde açıklanan tüketici güven endeksi ABD için olumlu geldi. ABD tüketici güven endeksinin 2-3 ayın zirvesinde beklenmedik bir şekilde yüksek gelmesi doları destekleyebilir ama asıl gösterge ise cuma günü açıklanacak ABD istihdam raporu olacak bu raporun iyimser gelmesi FED’in ilerleyen zamanlarda ki faiz kararını etkileyip faiz artırımı söylemlerini ateşleyebilir ve dolar kuru artış yönlü olabilir tahmini seviye (3,45-3,47)
ama eğer rapor sonucu istenilen seviyede olmazsa zaten şuanda politika kararsızlık ve jeopolitik risk içinde bulunan piyasayı gösterge olumsuzluğuda etkileyip dolar-TL kurunu 3,40-3,42 seviyelerine kadar düşürebilir. 

Sonuç olarak şuanda küresel piyasaların en büyük parası dolar bir kaç gündür kendine gelemiyor ama bu kalıcı bir sersemlik değil TL bu hafta güzel günler geçirmeye devam edebilir ama dolardaki ani iniş ve çıkışlar yatırımları yanıltabilir bu yüzden yatırımcıların hem ulusal hemde yerel ekonomik gelişmeleri gözden kaçırmamalarını düşünüyorum.  
Şekil 1 de Doların günlük seviyeleri ve düşüş trendi gösterilmiştir. 
Şekil 2 de ise doların trend ve teknik analizi, günlük ve saatlik analizlerin tahminine yer verilmiştir. 
Kaynakça:
*Mate Trader 4- Forex İşlem analiz grafiği, Gürkan DANIK
*İnvesting.com 
Gürkan DANIK

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir