KAPİTALİST DÜZENİN ZİNCİRLERİ KIRILMALI İKTİSADIN TANIMI YENİDEN YAPILMALI

yazar:

kategori:
Üniversite yıllarımızda bize gösterilen ve öğretilen literatür bilgilerinden iktisat biliminin tanımı aynen şöyledir. Sınırsız insan ihtiyaçlarını sınırlı kaynaklarla sağlamak ve bireylerin tatmin düzeyini en üst seviyeye çıkarmaya yarayan yöntem ve bilim 
Kitaplarda geçen tanım aynen bu şekilde peki gerçekten insan ihtiyaçları sınırsız mı bu konunun tartışmaya açılması gerekiyor önümüze koyulan bu tanımı şahsi düşüncem olarak kabul etmiyorum çünkü bu tanım kapitalist sistemin bireyler üzerinde tüketim baskısı oluşturmak ve kişileri snop tüketim dediğimiz gösterişe yönelik lükse yönelik tüketim anlayışını bireylere empoze etmek ve kişileri gelirlerinden çok daha fazla harcamaya yönlendirip tüketici sınıfın cebindeki parayı almaktan başka hiç bir şey değildir. Kısaca tam bi kapitalizm oyunudur. 
Kapitalist sistem aslında küçük tanımlarla iktisat bilimini bile ele geçirmiştir. Yukarıda bahsedilen tanımda bu oyunun bir parçasıdır. Kapitalist sisteme baktığımızda her zaman üretici kesimin üzerinde yoğunlaştığını ,kar maksimizasyonunun üzerinde özellikle durulduğunu görürüz ki zaten bu sistemin ana amacı kardır. Bu sistem karı kutsallaştırdığı gibi ne gariptir ki tüketici sınıfın fayda amacından ve maksimizasyonundan zerre kadar bahsetmemiştir. İnsanların ihtiyaçları sınırsız değildir her bir bireyin elde etmiş olduğu bir gelir ve bu geliri ile elde edebileceği ve karşılamak zorunda kalabileceği ihtiyaçlar bellidir. Ama sistemde ihtiyaçlar sınırsızdır denilerek gelirinde üstünde bireylerin harcama yapması istenmiştir. Ve ciddi anlamda müthiş bir tüketim çılgınlığı ortaya çıkmıştır. 
Aslında iktisatın içinde barındırdığı kavramlarda birbirleri içerisinde zıtlığa düşmüştür. Homo economicus tanımı ile bize rasyonel  akılcı harcamalarda bulunan bir bireyi ve gelir düzeylerini en iyi şekilde kullanan bir kişiliği bize tanıtmışlardı. İşte bu kişiliğin tanımı ile sistemin size sunduğu sınırsız ihtiyacı olan insan kavramı nasıl kıyaslanabilir İktisatın tanımı şöyle olmalıydı.
“Belli bir gelir elde eden insanların bu gelirlerini en etkin bir şekilde kullandırmayı ve bireylerin tatmin düzeylerini en üst seviyeye çıkarmaya yarayan yöntem,araç ve bilimdir.” 
Bu tanım doğrultusunda kişiler gelirlerini daha akıllıca ve ihtiyaçları doğrultusunda kullanmalı gelirin harcanmayan kısmını tasarruf etmeli daha sonra bu tasarruflar finans sisteminde kullanılarak yatırımlara dönüştürülerek ekonomik büyüme bu şekilde sağlanmalı idi kişilerin gelir seviyesi artarak kişiler elde etmek istedikleri ihtiyaçları zamanla karşılayabileceklerdi. 
Ve maalesef dünyada insanlar kendi gelirlerinden çok daha fazla harcama yapmışlardır gelirleri yetmeyince borçlanmışlar ve işin daha da ilginç yanı borç aldıkları yerlerde kapitalist düzenin bayrağının sallandığı yerler olmuştur. Sistem yüzünden borçlandırılan bireyler borçlu toplumları borçlu toplumlar ise borçlu devletleri ortaya çıkarmıştır.  Bir çok devlet bu şekilde borçlandırılmış IMF’nin kurbanı olmuş enerji kaynakları sömürülmüş ,ülkenin yer altı ve yerüstü kaynakları adeta ele geçirilmiş ve hatta ve hatta kapitalistler, başka ülkeler içerinde askeri üst kurmuş o ülkenin tüm askeri,siyasi ve ekonomik yaşantısına müdahalede bulunmuşlardır. 
Kısaca anlatmak istediğim şudur Kapitalist düzenin zincirleri kırılmalı ve İktisat biliminin tanımı yeniden yapılmalıdır. 
Özlü Söz: 21.Yüzyılda köleliğin tanımı Borçlanmaktır 
(SULTAN II.ABDÜLHAMİD HAN)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir