SON VERİLER ABD'DE HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

yazar:

kategori:
Ekonominin gidişatında iki hafta önce merkez bankaları kararlarını açıklamışlardı. ABD Merkez Bankası FED eylül ayı toplantısında faizlere dokunmamış ve sabit tutmuştu. TCMB ise PPK toplantısında ise FED’den gelen kararlarında etkisi ile faiz oranlarında herhangibi değilikliğe gitmemişti. 
Tüm bu beklenen kararlar neticesinde FED kurlar üzerindeki spekülasyonuna devam edecek gibi gözüküyor özellikle bir kaç gün önce açıklanan ve FED’in ileriki zamanlarda faiz oranları ile ilgili vereceği kararlarda rol oynayacak olan Tarım dışı istihdam ve işsizlik oranlarının açıklanması ile işsizlikte beklenilen bir oranın gerçekleştiğini ama Tarım dışı istihdamda gerçekleşen son rakamların ABD’yi hayal kırıklığına uğrattığını söylemekte fayda var
ABD´de tarım dışı istihdam Eylül ayında 142,000 ile beklentilerin çok altında artarak ekonominin Fed´in faiz artırmasına imkan verecek kadar güçlü olmadığına dair endişe yarattı.
ABD´de işsizlik oranı ise yüzde 5.1 ile yedi buçuk yılın en düşük seviyelerinde kaldı ve beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. Ağustos ayına ait tarım dışı istihdam artışı da 173,000´den 136,000´e revize edildi.
Tüm bu gerçekleşen oranlarla birlikte dolar değer kaybederek bazı emtia ürünleri ise bu hafta yüz güldürdü diyebiliriz. Ülkemizde de bayramın etkisi ile de bir kaç gün işlemlerin kapanık olması doların ateşini 3.07 lere çıkarsada daha sonra ateşi az da olsa dinen dolar tekrar 3.01 düzeylerine geri çekildi ama tabiki Suriye durumları ile birliktede 3.03 oranlarına tekrar yükselen dolar 22 eylül sonrası 2.99 seviyesine çekildi. 
ABD’de açıklanan işsizlik ve tarım dışı istihdam oranlarının tam manası ile ABD’nin istediği şekilde gerçekleşmemesi FED’in Aralık ayında da faiz oranları ile ilgili çok büyük bir sürpriz yapmayacağının aslında işaretini vermiş oldu uzmanlara göre ise söz konusu beklenen faiz oranı artışının ya Ocak 2016’ya ya da Mart 2016’ya dair kalabileceğinden bahsedilmekte tek bir gerçek var ki o da ABD faiz vadeli işlemlerine göre beklentilerin altında kalan verinin ardından Fed´in Aralık ayında faiz artırma olasılığı yüzde 44´ten yüzde 30´a gerilemesidir. 
Bununla birlikte küresel ekonomide hala çok hareketli hem ekonomik hem de siyasi olarak gelişme üzerine gelişmeler yaşanıyor özellikle Orta Doğu’da ki hareketlenmeler Rusya’nın Suriye’de ki faaliyetleri,ülke içerisinde ki seçim atmosferi de makro iktisadi göstergeler üzerinde de etki yapmaya devam ediyor. 
KAYNAK:İnvesting.com


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir