KÜRESELLEŞEN DÜNYADA YENİ BİR ENERJİ KAYNAĞI KAYA GAZI (ŞEYL GAZI)

yazar:

kategori:

Doğu bloğunun çökmesi ile birlikte artık yepyeni bir ekonomik kavramla karşılaştık bu kavram hiç şüphesiz liberalizm ,artık çift kutuplu düzenin ortadan kalkması ile birlikte Küreselleşme olgusu aldı başını gitti tabi ki küreselleşme ile birlikte ticaret haddi ve kapasitesi genişledi artık aynı Berlin Duvarı’nın yıkılışı gibi ticaretin önündeki engellerin teker teker kalktığına şahit olduk artık klasiklerin temel felsefesi olan serbest ekonomi liberaller tarafından tekrar bize hatırlatıldı.

Küreselleşe küreselleşe artık ülkelerin belli bir üretim düzeyinde olan güçleri yeni dünya düzenine ayak uyduramıyordu artık ülkeler rekabet gücünü elde tutabilmek için çok daha fazla üretim yapmak zorunda idi zaten nüfus artışıda reel sektörü buna zorluyordu tabiki üretim için sermaye gerek ve sermayeyi ayakta tutacak olan bir güce ihtiyaç vardı.  En büyük sermaye gücü şüphesiz doğanın bize sunduğu enerji kaynakları idi. 
Enerji kaynaklarının önemini unuttuk ve bu kaynakları hunharca çevre bilinci olmadan kullandık ve doğanın bir gün intikamını bizden alacağını unuttuk
çevreye en büyük zararları verdik. 1970’li yıllarda petrol krizi ile birlikte artık ülkeler bu enerji kaynaklarının bir gün tükenebileceğini anladı ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ve yeni çevre projelerine adım attılar.  (AB çevre programı,Kyoto Protokolü vb)
Rüzgar,jeotermal,hidroelektrik,nükleer,güneş enerjisi, vb kaynaklar artık petrol ve doğal gazdan sonra en gözde enerji kaynakları oldular.
Şimdi böyle bir girizgâhtan sonra sizlere az önce saymış olduğumuz enerji kaynakları haricinde çok daha farklı bir enerji kaynağından bahsedeceğiz bu kaynağın adı Şeyl gazı bir diğer adı ile KAYA GAZI diyebiliriz. Son zamanlarda ABD ‘de çok meşhur olan bu enerji kaynağı ABD için yeni bir adım ,yeni bir imkan oldu. ABD artık bu kaynağı üretimde kullanarak enerjide dışa ait olan bağlarını minimum düzeye düşürme gayesi içerisinde.
Kaya gazının özelliklerinden bahsedecek olursak Kaya gazı (Şeyl Gaz) kayaç denilen formasyonların içinde sıkışmış olan doğal gazdır. Hidrolik çatlatma adı verilen işlemle kaya katmanlarının içinde kırılmalar üretilerek açığa çıkması sağlanır.
Dünyada kayaç gazı rezervleri konusunda en etkin bilgi ABD Enerji Enformasyon Dairesi (EIA) tarafından veriliyor. Son açıkladıkları raporlara göre EIA’nın bildiği en yüksek rezerv Çin’de… 1.3 trilyon metreküplük rezerviyle ilk sırada bulunan Çin’i 862 milyar metreküple ABD izliyor. Meksika (681), Arjantin (774) Kanada (388), Avustralya (396) yüksek rezervlere sahip. Türkiye’de ise 4,6 trilyon metreküp rezervden bahsediliyor ama bunun kullanılabilir ve yeraltından çıkarılacak miktarı 651 milyar metreküp olarak tahmin ediliyor.
Tabiki Kaya gazı yer altında hiç bir işe yaramıyor bu kaynağın yeryüzüne çıkartılıp üretim işleminde kullanılması gerekmekte ama bu kayaç gazını çıkarmak o kadar kolay bir işlem değil bu kaynağı çıkarabilmek için hidrolik çatlatma denilen bir işlem uygulanıyor ve tabiki bu işlem yapılırken aşırı derecede bir su kaynağına gerek duyuluyor. 

Hidrolik çatlatma amacıyla kullanılan çatlatma sıvısı %97,5 oranında su,% 2,5 oranında ise ince kum ve bazı kimyasallardan oluşur. Bu sıvı kuyuların içine çok büyük bir basınçla verilir.Böylece kaya gazının bulunduğu bölgede çatlaklar ve kılcal damarlar yaratılır.

Çatlatma sıvısındaki ince daneli kum açılan çatlakların içine girer.Hidrolik çatlatma işleminin sonunda basınç kaldırıldığında bu madde ince çatlakları açık tutarak kaya gazının toplanmasını ve kuyuya doğru akışını sağlar. Tüm bu işlemler yapılırken sismolojik etkilere ,küçük çaplı depremlere neden olunabiliyor çünkü kilometrelerce yerin altına önce doğrudan sonra yatay olarak giriyorsun ve sonra suyun basıncı ile yeraltında patlamalar yaratıyorsun ve yer yerinden oynuyor tabiki bu işlemler yapılırken hangi teknoloji seviyesi kullanılır ve bu etkiler minimum seviyeye indirilir mi? bilmiyoruz zaman bunu bize gösterecektir.

Sonuç olarak gün geçtikçe enerji kaynakları tükenmeye yüz tutmaya başlayınca ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi arttıkça aynı anlattığımız kayaç gazı gibi daha nice enerji kaynakları adından söz ettirecek ama insan şu soruyu kendi kendine soruyor ülkemiz enerji kaynakları olarak dışa bağımlı olarak biliniyor özelliklede doğalgaz ve petrolde ,ama bahsettiğimiz kayaç gazının doğal gazın ayrıldığı kayaçların gözeneklerinde kalan kalıntı bir gaz olduğunu biliyoruz ve ABD ‘de EIA Dairesinin verdiği istatistiksel analize baktığımızda topraklarımızın altında 651 milyar metreküp kullanılabilir Kaya gazının varlığından bahsediliyor ve bu doğal gazın kayaçlarda ki kalıntısı bu düzeyde ise nasıl oluyorda Kaya gazını oluşturan DOĞAL GAZ topraklarımızda bulunmuyor burası işte çok meçhul!!!

GÜRKAN DANIK


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir